
| Parameter | Value |
|---|---|
| DC Resistance (DCR) | 120 mΩ |
| Inductance | 1 µH |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | 20 % |
| Type | Power Inductor |
| Packaging | Reel |
| Saturation Current | 2.3 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Height - Seated (Max) | 0.8 mm |
| Current Rating | 2.2 A |
Stock: 136
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07277
Ext.Price$0.07277
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07277 | $0.07277 |
| 10 | $0.06522 | $0.65220 |
| 50 | $0.05846 | $2.92300 |
| 100 | $0.05207 | $5.20700 |
| 500 | $0.04637 | $23.18500 |
| 1000 | $0.04039 | $40.39000 |
| 3000 | $0.03518 | $105.54000 |
