| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 6000 Hours |
| Ripple Current | 1.36 A |
| Height - Seated (Max) | 14 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 100 µA |
| Height | 12.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 10 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Impedance | 43 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 1.36 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 816 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.36 A @ 100 kHz |
Stock: 90
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03965
Ext.Price$0.03965
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03965 | $0.03965 |
| 10 | $0.03733 | $0.37330 |
| 50 | $0.03514 | $1.75700 |
| 100 | $0.03308 | $3.30800 |
| 500 | $0.03114 | $15.57000 |
| 1000 | $0.03068 | $30.68000 |
| 3000 | $0.03023 | $90.69000 |
| 5000 | $0.02979 | $148.95000 |
| 10000 | $0.02940 | $294.00000 |
