| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.2 mF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 6000 Hours |
| Ripple Current | 1.65 A |
| Height - Seated (Max) | 17.5 mm |
| Length | 16 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 120 µA |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 10 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Impedance | 30 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 1.65 A |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 990 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.65 A @ 100 kHz |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48106
Ext.Price$0.48106
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48106 | $0.48106 |
| 10 | $0.38669 | $3.86690 |
| 25 | $0.35464 | $8.86600 |
| 50 | $0.32524 | $16.26200 |
| 100 | $0.29828 | $29.82800 |
| 300 | $0.28610 | $85.83000 |
| 500 | $0.27441 | $137.20500 |
| 1000 | $0.26093 | $260.93000 |
