| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 360 mA |
| Height - Seated (Max) | 12.5 mm |
| Length | 11 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 16 µA |
| Height | 11 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 16 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 2.0066 mm |
| Impedance | 230 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 360 mA |
| Ripple Current @ Low Frequency | 144 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 360 mA @ 100 kHz |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
