| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 6000 Hours |
| Ripple Current | 1.089 A |
| Height - Seated (Max) | 17.5 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Impedance | 30 mΩ |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.089 A @ 120 Hz |
Stock: 141
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38371
Ext.Price$0.38371
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38371 | $0.38371 |
| 10 | $0.30547 | $3.05470 |
| 25 | $0.27895 | $6.97375 |
| 50 | $0.25473 | $12.73650 |
| 100 | $0.23261 | $23.26100 |
| 300 | $0.22351 | $67.05300 |
| 500 | $0.21476 | $107.38000 |
| 1000 | $0.20283 | $202.83000 |
| 3000 | $0.20041 | $601.23000 |
