| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 550 mA |
| Height - Seated (Max) | 12.5 mm |
| Length | 11 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 35.2 µA |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 2.4892 mm |
| Impedance | 100 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 550 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 275 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 550 mA @ 100 kHz |
Stock: 2448
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28127
Ext.Price$0.28127
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28127 | $0.28127 |
| 10 | $0.17783 | $1.77830 |
| 50 | $0.17130 | $8.56500 |
| 100 | $0.16500 | $16.50000 |
| 500 | $0.13251 | $66.25500 |
| 1000 | $0.12226 | $122.26000 |
| 3000 | $0.10186 | $305.58000 |
| 5000 | $0.08486 | $424.30000 |
| 10000 | $0.07070 | $707.00000 |
