| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 680 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 6000 Hours |
| Ripple Current | 1.33 A |
| Height - Seated (Max) | 16.51 mm |
| Length | 15 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 3.5052 mm |
| Impedance | 46 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 1.33 A |
| Ripple Current @ Low Frequency | 798 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.33 A @ 100 kHz |
Stock: 1319
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52578
Ext.Price$0.52578
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52578 | $0.52578 |
| 10 | $0.26930 | $2.69300 |
| 25 | $0.24933 | $6.23325 |
| 50 | $0.23084 | $11.54200 |
| 100 | $0.21373 | $21.37300 |
| 300 | $0.19874 | $59.62200 |
| 500 | $0.18480 | $92.40000 |
| 1000 | $0.17184 | $171.84000 |
| 3000 | $0.15283 | $458.49000 |
| 5000 | $0.13593 | $679.65000 |
| 10000 | $0.13251 | $1325.10000 |
