| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 6000 Hours |
| Ripple Current | 2.475 A |
| Height - Seated (Max) | 27 mm |
| Length | 25 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 250 µA |
| Dissipation Factor | 0.13 % |
| Height | 25 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 17 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 2.475 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.485 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.475 A @ 100 kHz |
Stock: 1998
Distributors
pcbx
Unit Price$0.76944
Ext.Price$0.76944
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.76944 | $0.76944 |
| 10 | $0.26076 | $2.60760 |
| 25 | $0.25313 | $6.32825 |
| 50 | $0.24572 | $12.28600 |
| 100 | $0.23853 | $23.85300 |
| 300 | $0.23209 | $69.62700 |
| 500 | $0.22582 | $112.91000 |
| 1000 | $0.21972 | $219.72000 |
