| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 150 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 5000 Hours |
| Ripple Current | 550 mA |
| Height - Seated (Max) | 11 mm |
| Length | 11 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 37.5 µA |
| Height | 11 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Impedance | 100 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 550 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 220 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 550 mA @ 100 kHz |
Stock: 1529
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29410
Ext.Price$0.29410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29410 | $0.29410 |
| 10 | $0.13508 | $1.35080 |
| 50 | $0.11524 | $5.76200 |
| 100 | $0.09832 | $9.83200 |
| 500 | $0.08199 | $40.99500 |
| 1000 | $0.08011 | $80.11000 |
| 3000 | $0.07615 | $228.45000 |
| 5000 | $0.07239 | $361.95000 |
| 10000 | $0.06882 | $688.20000 |
