| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 390 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 6000 Hours |
| Ripple Current | 1.33 A |
| Height - Seated (Max) | 16.51 mm |
| Length | 15 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 97.5 µA |
| Height | 15 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 3.5052 mm |
| Impedance | 46 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 1.33 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 665 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.33 A @ 100 kHz |
Stock: 560
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40010
Ext.Price$0.40010
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40010 | $0.40010 |
| 10 | $0.19065 | $1.90650 |
| 50 | $0.17964 | $8.98200 |
| 100 | $0.16927 | $16.92700 |
| 500 | $0.13423 | $67.11500 |
| 1000 | $0.13166 | $131.66000 |
| 3000 | $0.11805 | $354.15000 |
| 5000 | $0.10585 | $529.25000 |
| 10000 | $0.09490 | $949.00000 |
