| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 6000 Hours |
| Ripple Current | 1.36 A |
| Height - Seated (Max) | 14 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 117.5 µA |
| Dissipation Factor | 0.13 % |
| Height | 12.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Impedance | 43 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 1.36 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 680 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.36 A @ 100 kHz |
Stock: 408
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43773
Ext.Price$0.43773
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43773 | $0.43773 |
| 10 | $0.20860 | $2.08600 |
| 50 | $0.18933 | $9.46650 |
| 100 | $0.17184 | $17.18400 |
| 500 | $0.13936 | $69.68000 |
| 1000 | $0.13251 | $132.51000 |
| 3000 | $0.11285 | $338.55000 |
