| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 6000 Hours |
| Ripple Current | 2.92 A |
| Height - Seated (Max) | 22 mm |
| Length | 20 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 350 µA |
| Dissipation Factor | 0.11 % |
| Height | 20 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 35 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Impedance | 16 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 2.92 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.752 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.92 A @ 100 kHz |
Stock: 10198
Distributors
pcbx
Unit Price$0.74464
Ext.Price$0.74464
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.74464 | $0.74464 |
| 10 | $0.36677 | $3.66770 |
| 25 | $0.34466 | $8.61650 |
| 50 | $0.32388 | $16.19400 |
| 100 | $0.30436 | $30.43600 |
| 300 | $0.27659 | $82.97700 |
| 500 | $0.25135 | $125.67500 |
| 1000 | $0.23340 | $233.40000 |
| 3000 | $0.21700 | $651.00000 |
| 5000 | $0.20176 | $1008.80000 |
| 10000 | $0.19749 | $1974.90000 |
