| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.2 mF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 6000 Hours |
| Ripple Current | 3.19 A |
| Height - Seated (Max) | 27 mm |
| Length | 25 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 420 µA |
| Dissipation Factor | 0.11 % |
| Height | 25 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 35 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Impedance | 14 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 3.19 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.914 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.19 A @ 100 kHz |
Stock: 345
Distributors
pcbx
Unit Price$0.97034
Ext.Price$0.97034
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.97034 | $0.97034 |
| 10 | $0.50099 | $5.00990 |
| 25 | $0.48480 | $12.12000 |
| 50 | $0.46913 | $23.45650 |
| 100 | $0.45397 | $45.39700 |
| 300 | $0.41230 | $123.69000 |
| 500 | $0.37446 | $187.23000 |
| 1000 | $0.34881 | $348.81000 |
| 3000 | $0.32674 | $980.22000 |
| 5000 | $0.30607 | $1530.35000 |
| 10000 | $0.29580 | $2958.00000 |
