| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.5 mF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 6000 Hours |
| Ripple Current | 3.795 A |
| Height - Seated (Max) | 33.5 mm |
| Length | 31.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 525 µA |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 35 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Impedance | 12 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 3.795 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.277 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.795 A @ 100 kHz |
Stock: 8773
Distributors
pcbx
Unit Price$1.07585
Ext.Price$1.07585
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.07585 | $1.07585 |
| 10 | $0.70452 | $7.04520 |
| 25 | $0.62262 | $15.56550 |
| 50 | $0.55024 | $27.51200 |
| 100 | $0.50150 | $50.15000 |
| 300 | $0.45761 | $137.28300 |
| 500 | $0.41755 | $208.77500 |
| 1000 | $0.39113 | $391.13000 |
