| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 mF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 4.12 A |
| Height - Seated (Max) | 37.5 mm |
| Length | 35.5 mm |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Impedance | 11 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 4.12 A |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.296 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.12 A @ 100 kHz |
Stock: 262
Distributors
pcbx
Unit Price$0.99581
Ext.Price$0.99581
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.99581 | $0.99581 |
| 10 | $0.82627 | $8.26270 |
| 25 | $0.75730 | $18.93250 |
| 50 | $0.69408 | $34.70400 |
| 100 | $0.63613 | $63.61300 |
| 300 | $0.61195 | $183.58500 |
| 500 | $0.58869 | $294.34500 |
| 1000 | $0.56881 | $568.81000 |
