| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.5 mF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 3.81 A |
| Height - Seated (Max) | 37.5 mm |
| Length | 35.5 mm |
| Diameter | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Impedance | 19 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 3.81 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.286 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.81 A @ 100 kHz |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
