

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 975 mA |
| Height - Seated (Max) | 22 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating | 80 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 7.493 mm |
| Impedance | 50 mΩ |
| Diameter | 16 mm |
| Packaging | Ammo Pack |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 mΩ |
| Ripple Current @ Low Frequency | 975 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.95 A @ 100 kHz |
Stock: 210
Distributors
pcbx
Unit Price$1.71499
Ext.Price$1.71499
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.71499 | $1.71499 |
| 10 | $0.90110 | $9.01100 |
| 25 | $0.84786 | $21.19650 |
| 50 | $0.79777 | $39.88850 |
| 100 | $0.75063 | $75.06300 |
| 300 | $0.70568 | $211.70400 |
| 500 | $0.66343 | $331.71500 |
| 1000 | $0.62581 | $625.81000 |
| 3000 | $0.60317 | $1809.51000 |
| 5000 | $0.58135 | $2906.75000 |
