| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 2 A |
| Height - Seated (Max) | 17.5 mm |
| Length | 16 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 35 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Impedance | 30 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 2 A |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2 A @ 100 kHz |
Stock: 6765
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40694
Ext.Price$0.40694
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40694 | $0.40694 |
| 10 | $0.24366 | $2.43660 |
| 25 | $0.23812 | $5.95300 |
| 50 | $0.23270 | $11.63500 |
| 100 | $0.22741 | $22.74100 |
| 300 | $0.21249 | $63.74700 |
| 500 | $0.19855 | $99.27500 |
| 1000 | $0.18552 | $185.52000 |
| 3000 | $0.17496 | $524.88000 |
| 5000 | $0.16500 | $825.00000 |
