

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 82 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 416 mA |
| Height - Seated (Max) | 17.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating | 100 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Impedance | 115 mΩ |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 115 mΩ |
| Diameter | 10 mm |
| Packaging | Ammo Pack |
| Ripple Current @ Low Frequency | 416 mA @ 120 Hz |
Stock: 338
Distributors
pcbx
Unit Price$0.77627
Ext.Price$0.77627
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.77627 | $0.77627 |
| 10 | $0.38557 | $3.85570 |
| 25 | $0.37260 | $9.31500 |
| 50 | $0.36007 | $18.00350 |
| 100 | $0.34796 | $34.79600 |
| 300 | $0.31427 | $94.28100 |
| 500 | $0.28384 | $141.92000 |
| 1000 | $0.25306 | $253.06000 |
| 3000 | $0.23626 | $708.78000 |
| 5000 | $0.22057 | $1102.85000 |
| 10000 | $0.21459 | $2145.90000 |
