| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Ripple Current | 1.1 mA |
| Height - Seated (Max) | 12 mm |
| Length | 11 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dissipation Factor | 0.08 % |
| Height | 11 mm |
| Voltage Rating | 50 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.2 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.1 mA @ 120 Hz |
| Packaging | Bulk |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
