| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 155 mA |
| Height - Seated (Max) | 11 mm |
| Length | 11 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 48 µA |
| Dissipation Factor | 0.2 % |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 2.0066 mm |
| Ripple Current (AC) | 155 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 155 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 232.5 mA @ 10 kHz |
Stock: 644
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26930
Ext.Price$0.26930
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26930 | $0.26930 |
| 10 | $0.12397 | $1.23970 |
| 50 | $0.11647 | $5.82350 |
| 100 | $0.10943 | $10.94300 |
| 500 | $0.08515 | $42.57500 |
| 1000 | $0.07763 | $77.63000 |
| 3000 | $0.07533 | $225.99000 |
| 5000 | $0.07310 | $365.50000 |
| 10000 | $0.07093 | $709.30000 |
| 30000 | $0.06882 | $2064.60000 |
