

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 185 mA |
| Height - Seated (Max) | 11 mm |
| Length | 11 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 75 µA |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Height | 11 mm |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Ripple Current (AC) | 185 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current @ High Frequency | 277.5 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 185 mA @ 120 Hz |
Stock: 1009
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35052
Ext.Price$0.35052
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35052 | $0.35052 |
| 10 | $0.22997 | $2.29970 |
| 50 | $0.17847 | $8.92350 |
| 100 | $0.13850 | $13.85000 |
| 500 | $0.11114 | $55.57000 |
| 1000 | $0.10259 | $102.59000 |
| 3000 | $0.09396 | $281.88000 |
| 5000 | $0.08606 | $430.30000 |
| 10000 | $0.07883 | $788.30000 |
