

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 530 mA |
| Height - Seated (Max) | 12.5 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 352.5 µA |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Height | 12.5 mm |
| Voltage Rating | 25 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Ripple Current (AC) | 530 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current @ High Frequency | 795 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 530 mA @ 120 Hz |
Stock: 129
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45523
Ext.Price$0.45523
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45523 | $0.45523 |
| 10 | $0.36182 | $3.61820 |
| 25 | $0.32988 | $8.24700 |
| 50 | $0.30076 | $15.03800 |
| 100 | $0.27422 | $27.42200 |
| 300 | $0.26273 | $78.81900 |
| 500 | $0.25172 | $125.86000 |
| 1000 | $0.23823 | $238.23000 |
