

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 6.8 µF |
| Voltage Rating (DC) | 450 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 20000 Hours |
| Ripple Current | 62 mA |
| Height - Seated (Max) | 18 mm |
| Length | 16 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Leakage Current | 100 µA |
| Voltage Rating | 450 V |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5.0038 mm |
| Voltage | 450 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current @ High Frequency | 117.8 mA @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 62 mA @ 120 Hz |
Stock: 837
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52666
Ext.Price$0.52666
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52666 | $0.52666 |
| 10 | $0.41318 | $4.13180 |
| 25 | $0.37439 | $9.35975 |
| 50 | $0.33924 | $16.96200 |
| 100 | $0.30739 | $30.73900 |
| 300 | $0.29411 | $88.23300 |
| 500 | $0.28140 | $140.70000 |
| 1000 | $0.26452 | $264.52000 |
