


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 5.6 µF |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 4000 Hours |
| Ripple Current | 45 mA |
| Height - Seated (Max) | 11 mm |
| Length | 10 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 189.6 mA |
| Height | 10 mm |
| Material | Aluminium |
| Voltage Rating | 400 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 4.5 mm |
| Voltage | 400 V |
| Weight | 1.209986 g |
| Ripple Current (AC) | 45 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current @ High Frequency | 910 mA @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 427.7 mA @ 120 Hz |
Stock: 276
Distributors
pcbx
Unit Price$0.87630
Ext.Price$0.87630
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.87630 | $0.87630 |
| 10 | $0.43516 | $4.35160 |
| 25 | $0.42103 | $10.52575 |
| 50 | $0.40736 | $20.36800 |
| 100 | $0.39413 | $39.41300 |
| 300 | $0.35689 | $107.06700 |
| 500 | $0.32316 | $161.58000 |
| 1000 | $0.28897 | $288.97000 |
| 3000 | $0.27540 | $826.20000 |
| 5000 | $0.26246 | $1312.30000 |
| 10000 | $0.24622 | $2462.20000 |
