
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.9 µF |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 35 mA |
| Height - Seated (Max) | 11 mm |
| Length | 10 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 162.4 mA |
| Height | 10 mm |
| Voltage Rating | 400 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 4.5 mm |
| Voltage | 400 V |
| Weight | 0.8 g |
| Ripple Current (AC) | 35 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Packaging | Reel |
| Ripple Current @ Low Frequency | 35 mA @ 120 Hz |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59203
Ext.Price$0.59203
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59203 | $0.59203 |
| 10 | $0.48624 | $4.86240 |
| 25 | $0.44961 | $11.24025 |
| 50 | $0.41574 | $20.78700 |
| 100 | $0.38441 | $38.44100 |
| 300 | $0.36851 | $110.55300 |
| 500 | $0.35327 | $176.63500 |
| 1000 | $0.33698 | $336.98000 |
| 3000 | $0.33447 | $1003.41000 |
