

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 350 mA |
| Height - Seated (Max) | 12.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating | 10 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Ripple Current @ High Frequency | 525 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 350 mA @ 120 Hz |
| Diameter | 6.3 mm |
| Packaging | Ammo Pack |
Stock: 3355
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20690
Ext.Price$0.20690
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20690 | $0.20690 |
| 10 | $0.09147 | $0.91470 |
| 50 | $0.08592 | $4.29600 |
| 100 | $0.08071 | $8.07100 |
| 500 | $0.06198 | $30.99000 |
| 1000 | $0.05634 | $56.34000 |
| 3000 | $0.05230 | $156.90000 |
| 5000 | $0.04855 | $242.75000 |
| 10000 | $0.04506 | $450.60000 |
