

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Ripple Current | 610 mA |
| Height - Seated (Max) | 16 mm |
| Length | 16 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 750 µA |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Height | 16 mm |
| Voltage Rating | 25 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 600 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Voltage | 25 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Ripple Current (AC) | 610 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current @ High Frequency | 701.5 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 610 mA @ 120 Hz |
Stock: 2970
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50085
Ext.Price$0.50085
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50085 | $0.50085 |
| 10 | $0.23840 | $2.38400 |
| 25 | $0.21462 | $5.36550 |
| 50 | $0.19321 | $9.66050 |
| 100 | $0.18389 | $18.38900 |
| 300 | $0.17444 | $52.33200 |
| 500 | $0.16547 | $82.73500 |
| 1000 | $0.15327 | $153.27000 |
| 3000 | $0.14197 | $425.91000 |
| 5000 | $0.13150 | $657.50000 |
