| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 58.42 mm |
| Width | 22.9 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 12.8 mm |
| Depth | 22.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 9 V |
| Output Current | 5 A |
| Output Voltage | 15 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Power Dissipation | 75 W |
| Max Output Current | 5 A |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Isolation Voltage | 1 kV |
| Output Power | 75 W |
| Current - Output 1 | 5 A |
| Efficiency | 91.5 % |
| Voltage - Output 1 | 15 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Isolation | Isolated |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Voltage-Channel 1 | 15 V |
| Packaging | Tray |
Stock: 45
Distributors
pcbx
Unit Price$53.11849
Ext.Price$53.11849
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $53.11849 | $53.11849 |
| 10 | $52.25500 | $522.55000 |
| 25 | $51.51036 | $1287.75900 |
| 50 | $50.26087 | $2513.04350 |
| 100 | $49.04169 | $4904.16900 |
| 300 | $47.85209 | $14355.62700 |
| 500 | $46.69134 | $23345.67000 |
| 1000 | $45.55920 | $45559.20000 |
