UWP1C220MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Mfr.Part #:
UWP1C220MCL1GB
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors 6.30mmD×5.40mmH SMD/SMT 22 µF 20 % 16 V
ParameterValue
Capacitance22 µF
Voltage Rating (DC)16 V
Tolerance20 %
Life (Hours)1000 Hours
Ripple Current37 mA
Height - Seated (Max)5.5 mm
Length5.4 mm
TerminationSMD/SMT
Diameter6.3 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Leakage Current10 µA
Dissipation Factor0.17 %
Height6.6 mm
PackagingReel
Voltage Rating16 V
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityPolar
Ripple Current (AC)37 mA
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Schedule B8532220020
Ripple Current @ High Frequency55.5 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency37 mA @ 120 Hz