


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Ripple Current | 20 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.5 mm |
| Length | 5.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 35.2 µA |
| Dissipation Factor | 0.15 % |
| Height | 5.4 mm |
| Voltage Rating | 50 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Ripple Current (AC) | 6.3 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Lead Pitch | 2.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Ripple Current @ High Frequency | 30 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 20 mA @ 120 Hz |
Stock: 599
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46337
Ext.Price$0.46337
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46337 | $0.46337 |
| 10 | $0.22057 | $2.20570 |
| 50 | $0.20871 | $10.43550 |
| 100 | $0.19749 | $19.74900 |
| 500 | $0.15730 | $78.65000 |
| 1000 | $0.14363 | $143.63000 |
| 3000 | $0.13018 | $390.54000 |
| 5000 | $0.11798 | $589.90000 |
| 10000 | $0.10857 | $1085.70000 |
