


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 47 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.5 mm |
| Length | 5.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Contact Plating | Tin |
| Packaging | Reel |
| Ripple Current @ Low Frequency | 47 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 70.5 mA @ 10 kHz |
Stock: 32075
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24054
Ext.Price$0.24054
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24054 | $0.24054 |
| 1000 | $0.08018 | $80.18000 |
