UWT1C101MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Mfr.Part #:
UWT1C101MCL1GB
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors 6.30mmD×5.40mmH SMD/SMT 100 µF 20 % 16 V
ParameterValue
Capacitance100 µF
Voltage Rating (DC)16 V
Tolerance20 %
Life (Hours)1000 Hours
Ripple Current60 mA
Height - Seated (Max)5.4 mm
Length5.4 mm
Width6.35 mm
TerminationSMD/SMT
Diameter6.3 mm
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Leakage Current3 µA
Dissipation Factor0.2 %
Height5.4 mm
PackagingReel
Voltage Rating16 V
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityPolar
Lead Diameter800 µm
Lead Pitch2.2 mm
Voltage16 V
REACH SVHCNo SVHC
Weight4.535924 g
Dielectric MaterialAluminium
Ripple Current (AC)60 mA
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Schedule B8532220020
Ripple Current @ High Frequency90 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency60 mA @ 120 Hz