UWX1E560MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Mfr.Part #:
UWX1E560MCL1GB
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors SMD,8.00mm×5.40mm SMD/SMT 56 µF 20 % 25 V
ParameterValue
Capacitance56 µF
Voltage Rating (DC)25 V
Tolerance20 %
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current76 mA
Height - Seated (Max)5.4 mm
Length5.4 mm
TerminationSMD/SMT
Diameter8 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Leakage Current14 µA
Height5.4 mm
PackagingReel
Voltage Rating25 V
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityPolar
Lead Pitch2.3 mm
Voltage25 V
Ripple Current (AC)76 mA
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Ripple Current @ Low Frequency76 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency114 mA @ 10 kHz