UWX1H3R3MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Mfr.Part #:
UWX1H3R3MCL1GB
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD SMD/SMT 3.3 µF 20 % 50 V
ParameterValue
Capacitance3.3 µF
Tolerance20 %
Life (Hours)2000 Hours
Height - Seated (Max)5.4 mm
Diameter4 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
Voltage Rating50 V
RoHSCompliant
Dielectric MaterialAluminum Electrolytic
Mounting StyleSurface Mount
lead free statusLead Free
operating temperature-40.0 °C to 85.0 °C
pin count2
rohs statusCompliant
size length5.40 mm
size height5.40 mm
voltage rating dc50 V
capacitance tolerance20 %
size diameter4 mm
Ripple Current @ Low Frequency17 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency25.5 mA @ 10 kHz