


| Parameter | Value |
|---|---|
| Dissipation Factor | 0.12 % |
| Height - Seated (Max) | 5.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Ripple Current | 46 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Diameter | 6.3 mm |
| Lead Pitch | 2.2 mm |
| Voltage Rating | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| Height | 5.4 mm |
| Polarity | Polar |
| Schedule B | 8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating (AC) | 35 V |
| Capacitance | 22 µF |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Length | 5.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Mount | SMD/SMT |
| Voltage | 35 V |
| Ripple Current (AC) | 46 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Width | 6.6 mm |
| Case/Package | Radial |
| Leakage Current | 3 µA |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 46 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 69 mA @ 10 kHz |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09802
Ext.Price$0.09802
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09802 | $0.09802 |
| 10 | $0.07834 | $0.78340 |
| 50 | $0.07104 | $3.55200 |
| 100 | $0.06442 | $6.44200 |
| 500 | $0.05841 | $29.20500 |
| 1000 | $0.05296 | $52.96000 |
| 3000 | $0.05243 | $157.29000 |
