| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 48 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V, 250 V |
| Circuit Type | SPDT |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 5 A, 100 mA |
| Switch Function | ON - (OFF), OFF - (ON) |
| Operating Force | 15 gf |
| Differential Travel | 0.5 mm |
| Pretravel | 1.5 mm |
| Overtravel | 0.76 mm |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Termination Style | Quick Connect |
| Release Force | 3 gf |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
