| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 48 V |
| Termination | Quick Connect |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Circuit Type | SPDT |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Cadmium, Silver |
| Current Rating | 5 A |
| Throw Configuration | SPDT |
| Number of Positions | 2 |
| Switch Function | On-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Operating Force | 250 mN |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Termination Style | Quick Connect |
Stock: 632
Distributors
pcbx
Unit Price$1.37016
Ext.Price$1.37016
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.37016 | $1.37016 |
| 10 | $1.13562 | $11.35620 |
| 25 | $1.05342 | $26.33550 |
| 50 | $0.99535 | $49.76750 |
| 100 | $0.94029 | $94.02900 |
| 300 | $0.89942 | $269.82600 |
| 500 | $0.86033 | $430.16500 |
