
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Type | Schottky Diodes |
| Forward Current | 20 A |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Reverse Recovery Time | 20 ns |
| Average Rectified Current | 10 A |
| Max Reverse Leakage Current | 150 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 120 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Max Surge Current | 110 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 175 A |
| Reverse Voltage | 120 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 120 A |
| Reverse Current | 700 µA |
Stock: 1837
Distributors
pcbx
Unit Price$1.42009
Ext.Price$1.42009
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.42009 | $1.42009 |
| 10 | $1.11662 | $11.16620 |
| 25 | $0.87800 | $21.95000 |
| 50 | $0.69039 | $34.51950 |
| 100 | $0.61931 | $61.93100 |
| 300 | $0.55349 | $166.04700 |
| 500 | $0.49466 | $247.33000 |
| 1000 | $0.45458 | $454.58000 |
| 3000 | $0.42163 | $1264.89000 |
| 5000 | $0.39106 | $1955.30000 |
