

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.54 mm |
| Width | 4.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 15.32 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky |
| Forward Current | 30 A |
| Forward Voltage | 1.36 V |
| Average Rectified Current | 15 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 150 V |
| Max Reverse Leakage Current | 800 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 150 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Max Surge Current | 150 A |
| Reverse Voltage | 150 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 140 A |
| Reverse Current | 200 µA |
Stock: 4494
Distributors
pcbx
Unit Price$1.18237
Ext.Price$1.18237
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.18237 | $1.18237 |
| 10 | $1.03874 | $10.38740 |
| 25 | $0.92965 | $23.24125 |
| 50 | $0.83202 | $41.60100 |
| 100 | $0.74464 | $74.46400 |
| 300 | $0.67937 | $203.81100 |
| 500 | $0.61983 | $309.91500 |
| 1000 | $0.54117 | $541.17000 |
| 3000 | $0.52069 | $1562.07000 |
| 5000 | $0.50099 | $2504.95000 |
| 10000 | $0.48303 | $4830.30000 |
