V40DL45-M3/I
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
V40DL45-M3/I
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes TO-263AC SMD/SMT Single Forward Current:40 A Forward Voltage:660 mV Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):45 V Max Forward Surge Current (Ifsm):240 A
ParameterValue
Element ConfigurationSingle
PackagingReel
Forward Current40 A
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Reverse Current5 mA
Forward Voltage660 mV
RoHSCompliant
Forward Surge Current (Ifsm)240 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)45 V