| Parameter | Value |
|---|---|
| Average Rectified Current | 4 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 45 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Forward Voltage | 490 mV |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 120 A |
| Reverse Current | 1.85 mA |
| Forward Current | 8 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 45 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Element Configuration | Single |
Stock: 634
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50890
Ext.Price$0.50890
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50890 | $0.50890 |
| 10 | $0.40589 | $4.05890 |
| 25 | $0.37067 | $9.26675 |
| 50 | $0.33851 | $16.92550 |
| 100 | $0.30914 | $30.91400 |
| 300 | $0.29667 | $89.00100 |
| 500 | $0.28470 | $142.35000 |
| 1000 | $0.26937 | $269.37000 |
