
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.4394 mm |
| Width | 4.826 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 9.144 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Schottky |
| Output Current | 20 A |
| Forward Current | 20 A |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Average Rectified Current | 20 A |
| Max Reverse Leakage Current | 500 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 250 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 250 A |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 250 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Recovery Time | 500 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$1.53110
Ext.Price$1.53110
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.53110 | $1.53110 |
| 10 | $1.29206 | $12.92060 |
| 25 | $1.19488 | $29.87200 |
| 50 | $1.10501 | $55.25050 |
| 100 | $1.02190 | $102.19000 |
| 300 | $0.98756 | $296.26800 |
| 500 | $0.95438 | $477.19000 |
