VB30100C-E3/8W
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
VB30100C-E3/8W
Datasheet:
Description:
Rectifier Diodes TO-263-3 SMD/SMT Schottky Common Cathode Forward Current:30 A Forward Voltage:800 mV Reverse Voltage:100 V
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingReel
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
TypeSchottky
Forward Current30 A
Forward Voltage800 mV
Average Rectified Current15 A
Max Reverse Voltage (DC)100 V
Max Reverse Leakage Current500 µA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)100 V
Element ConfigurationCommon Cathode
Max Surge Current160 A
Forward Surge Current (Ifsm)160 A
Reverse Voltage100 V
Peak Non-Repetitive Surge Current160 A