
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Schottky |
| Forward Current | 30 A |
| Forward Voltage | 800 mV |
| Average Rectified Current | 15 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100 V |
| Max Reverse Leakage Current | 500 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Max Surge Current | 160 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 160 A |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 160 A |
| Reverse Current | 500 µA |
Stock: 3693
Distributors
pcbx
Unit Price$1.36447
Ext.Price$1.36447
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.36447 | $1.36447 |
| 10 | $0.90110 | $9.01100 |
| 25 | $0.83345 | $20.83625 |
| 50 | $0.77088 | $38.54400 |
| 100 | $0.71301 | $71.30100 |
| 300 | $0.57955 | $173.86500 |
| 500 | $0.47107 | $235.53500 |
| 1000 | $0.46935 | $469.35000 |
| 3000 | $0.46764 | $1402.92000 |
| 5000 | $0.46594 | $2329.70000 |
