
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 40 A |
| Forward Voltage | 730 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Dual Anode Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 250 A |
| Reverse Current | 1 mA |
Stock: 1834
Distributors
pcbx
Unit Price$1.84580
Ext.Price$1.84580
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.84580 | $1.84580 |
| 10 | $1.31403 | $13.14030 |
| 25 | $1.21500 | $30.37500 |
| 50 | $1.12343 | $56.17150 |
| 100 | $1.03874 | $103.87400 |
| 300 | $0.94774 | $284.32200 |
| 500 | $0.86471 | $432.35500 |
| 1000 | $0.78895 | $788.95000 |
| 3000 | $0.71985 | $2159.55000 |
