
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 40 A |
| Forward Voltage | 880 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 120 V |
| Element Configuration | Dual Anode Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 250 A |
| Reverse Current | 500 µA |
Stock: 4442
Distributors
pcbx
Unit Price$1.82100
Ext.Price$1.82100
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.82100 | $1.82100 |
| 10 | $1.30804 | $13.08040 |
| 25 | $1.19171 | $29.79275 |
| 50 | $1.08572 | $54.28600 |
| 100 | $0.98916 | $98.91600 |
| 300 | $0.84383 | $253.14900 |
| 500 | $0.71985 | $359.92500 |
