
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 40 A |
| Forward Voltage | 1.43 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 150 V |
| Element Configuration | Dual Anode Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 160 A |
| Reverse Current | 250 µA |
Stock: 3041
Distributors
pcbx
Unit Price$1.51408
Ext.Price$1.51408
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.51408 | $1.51408 |
| 10 | $1.07037 | $10.70370 |
| 25 | $0.98443 | $24.61075 |
| 50 | $0.90539 | $45.26950 |
| 100 | $0.83270 | $83.27000 |
| 300 | $0.68702 | $206.10600 |
| 500 | $0.56682 | $283.41000 |
