VB40150C-E3/8W
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
VB40150C-E3/8W
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes TO-263AB-3 SMD/SMT Dual Anode Common Cathode Forward Current:40 A Forward Voltage:1.43 V Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):150 V Max Forward Surge Current (Ifsm):160 A
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Forward Current40 A
Forward Voltage1.43 V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)150 V
Element ConfigurationDual Anode Common Cathode
Forward Surge Current (Ifsm)160 A