

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 96 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.8 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 30 A |
| Gate Charge | 34 nC |
| Drain to Source Resistance | 55 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | ±20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 200 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V to 4 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$1.02547
Ext.Price$1.02547
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.02547 | $1.02547 |
| 10 | $1.00378 | $10.03780 |
| 25 | $0.95625 | $23.90625 |
| 50 | $0.91097 | $45.54850 |
| 100 | $0.86786 | $86.78600 |
