

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 136 W |
| Input capacitance | 2.7 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 60 A |
| Gate Charge | 70 nC |
| Drain to Source Resistance | 12 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | ±20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 55
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53194
Ext.Price$0.53194
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53194 | $0.53194 |
| 10 | $0.43709 | $4.37090 |
| 25 | $0.40478 | $10.11950 |
| 50 | $0.37486 | $18.74300 |
| 100 | $0.34716 | $34.71600 |
| 300 | $0.30547 | $91.64100 |
| 500 | $0.26879 | $134.39500 |
| 1000 | $0.25385 | $253.85000 |
