

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 60 W |
| Input capacitance | 1.4 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.5 A |
| Gate Charge | 48 nC |
| Drain to Source Resistance | 2.1 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 650 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 554
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33619
Ext.Price$0.33619
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33619 | $0.33619 |
| 10 | $0.29923 | $2.99230 |
| 25 | $0.28781 | $7.19525 |
| 50 | $0.27683 | $13.84150 |
| 100 | $0.26627 | $26.62700 |
| 300 | $0.23521 | $70.56300 |
| 500 | $0.20777 | $103.88500 |
| 1000 | $0.20283 | $202.83000 |
